(15-րդ կետը լրաց., փոփ. 03.03.11 N 327-Ն)
16. Սույն կարգի 15-րդ կետի 3-րդ ենթակետի պահանջները չեն տարածվում 1-3 ավտոբուս (ներառյալ պահուստային) ունեցող կազմակերպությունների վրա (բացառությամբ այն կազմակերպությունների, որոնք 1-3 ավտոբուսով սպասարկում են մեկից ավելի երթուղիներ), որոնք հավաքակայանին ներկայացվող անհրաժեշտ պայմանները կարող են ապահովել պայմանագրային հիմունքներով, իսկ գյուղական համայնքներից երթուղին սպասարկող ավտոբուսների մեկնումն իրականացվելու դեպքում` ավտոբուսների տեխնիկական սպասարկման, ընթացիկ նորոգման և տեխնիկական վիճակի ամենօրյա նախաուղերթային զննման աշխատանքների կատարման պարտականությունները կարող են դրվել դրանց վարորդների վրա, իսկ վարորդների առողջական վիճակի ամենօրյա նախաուղերթային զննումը կարող է իրականացվել պայմանագրային հիմունքներով:
(16-րդ կետը խմբ. 03.03.11 N 327-Ն)
17. Մեկից ավելի երթուղիների (բացառությամբ Երևանի ներքաղաքային երթուղիների) սպասարկման համար կազմակերպված մրցույթին նույն ավտոբուսը (ավտոբուսները) կարող է (են) ներկայացվել որպես պահուստային, եթե`
1) նշված երթուղիները միանման են` միջմարզային, ներմարզային կամ ներքաղաքային, և նույնատիպ են (ավտոբուսային կամ միկրոավտոբուսային).
2) մրցույթին ներկայացված հիմնական ավտոբուսը (ավտոբուսները) ձեռք է (են) բերվել սեփականության իրավունքով.
3) ապահովվում է սույն կարգի պահանջներով նախատեսված յուրաքանչյուր երթուղու ավտոբուսների սեփականության իրավունքի տոկոսը.
4) ապահովվում է սույն կարգի 21-րդ կետով նախատեսված պահուuտային ավտոբուսի (ավտոբուսների) թիվը:
18. Եթե գնահատման արդյունքներով սույն կարգի 17-րդ կետով ներկայացված հիմնական ավտոբուսի (ավտոբուսների) հավաքած միջին գնահատականը պակաս է պահուստային ավտոբուսի (ավտոբուսների) հավաքած միջին գնահատականից, ապա նշված պահուստային ավտոբուսը (ավտոբուսները) երթուղու ընդհանուր գնահատականի ձևավորմանը չի (չեն) մասնակցում և հանվում է (են) տվյալ երթուղու մրցույթի հետագա մասնակցությունից:
19. Սույն կարգի պահանջները տարածվում են նաև գյուղական համայնքների վարչական տարածքներից իրականացվող ուղևորափոխադրումների վրա, որտեղ երթուղում սպասարկող ավտոբուսների երթերի կատարման հաջորդականության պահպանման պարտականությունները մինչև մոտակա ավտոկայարան, ավտոկայան կամ երթակարգավարական կետ հասնելը դրվում են երթուղին սպասարկող կազմակերպության վրա:
20. Միկրոավտոբուսային երթուղիների մրցույթներին, ինչպեu նաև համալրման և (կամ) փոխարինման համար թույլատրվում է ներկայացնել 9-17 (առանց վարորդի նստատեղի) նստատեղ ու 15-ից փոքր տարիք ունեցող ավտոբուuներ:
15 տարին լրացած միկրոավտոբուսները ենթակա են պարտադիր փոխարինման կարգի 69-րդ կետի 3-րդ ենթակետում նշված ժամկետներում:
(20-րդ կետը փոփ., լրաց. 03.03.11 N 327-Ն)
21. Երթուղու (երթուղիների) սպասարկման համար անհրաժեշտ ավտոբուսների թիվը uահմանվում է հաuտատված չվացուցակով երթուղու (երթուղիների) uպաuարկման համար անհրաժեշտ յուրաքանչյուր 1-5 ավտոբուսի դեպքում` մեկ պահուuտային ավտոբուսի հաշվարկով:
22. Հաշվի առնելով միջմարզային երթուղիների սպասարկման առանձնահատկությունները (երթևեկության ռեժիմը և երթուղու երկարությունը, երթերի տևողությունը, ճանապարհային պայմանները և այլն)` պահուստային ավտոբուսների թիվը կարող է սահմանել (երթուղիներն սպասարկող ավտոբուսների թիվը չի կարող պակաս լինել սույն կարգի 21-րդ կետի պահանջներով նախատեսված ավտոբուսների թվից) լիազոր մարմինը` գործող երթուղիների համար այն համաձայնեցնելով սպասարկող կազմակերպության հետ:
23. Եթե կանոնավոր փոխադրումների հավակնություն ունեցող կազմակերպության հավաքակայանը գտնվում է երթուղին սպասարկող ավտոբուսների մեկնման վայրից 30 կմ-ից ավելի հեռավորության վրա կամ ավտոբուսների վերադարձն իրականացվում է մեկնման հաջորդ օրը, ապա կազմակերպությունը հավաքակայանին ներկայացվող անհրաժեշտ պայմանները կարող է ապահովել պայմանագրային հիմունքներով:
(23-րդ կետը խմբ. 03.03.11 N 327-Ն)
24. Կազմակերպությունների կողմից մրցույթին ներկայացված և երթուղու uպաuարկման իրավունք շահած ավտոբուսներն այլ երթուղիների հատկացման մրցույթին կարող են մաuնակցել պայմանով, որ այդ ավտոբուսները մրցութային հանձնաժողովը կազմավորող մարմնի որոշմամբ հանվել են նախկին երթուղու սպասարկումից կամ կհանվեն նոր մրցույթում հաղթող ճանաչվելու դեպքում` բացառությամբ սույն կարգի 74-րդ և 75-րդ կետերով նախատեսված դեպքերի:
V. ՄՐՑՈՒՅԹԻ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ՀԱՅՏԵՐԸ
25. Կազմակերպությունները մրցույթի մասին հայտարարության ցանկով նախատեսված փաստաթղթերը ներկայացնում են սոսնձված, իրենց կողմից կնքված և ստորագրված, իսկ անհատ ձեռնարկատիրոջ կնիք չունենալու դեպքում` սոսնձված և իր կողմից ստորագրված ծրարով (այսուհետ` փաթեթ):
26. Փաթեթը ներառում է նաև փակ ծրար, որով ներկայացվում է երթուղու uպաuարկման համար առաջարկվող մեկ ուղևորի և ուղեբեռի (եթե սահմանված է) փոխադրման սակագինը: Միջմարզային և ներմարզային երթուղիների համար ուղևորի և ուղեբեռի (եթե սահմանված է) փոխադրման սակագները նշվում են ըստ նախատեսված միջանկյալ կանգառների: Սույն կետում նշված ծրարը բացվում է մրցույթի արդյունքների ամփոփման ժամանակ:
27. Փաթեթում ներառված փաստաթղթերը (բացառությամբ մասնագետների աշխատանքային գրքույկների և դիպլոմների պատճենների, ավտոբուսների, տեխնիկական միջոցների, սարքերի, սարքավորումների վերաբերյալ փաստաթղթերի, վարորդական իրավունքի վկայագրերի, որոնք տրամադրվել են խորհրդային ժամանակաշրջանում կամ հետխորհրդային ժամանակաշրջանում` Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների կողմից, կարող են կազմված լինել ռուսերենով) պետք է կազմված լինեն հայերենով և սույն կարգով պահանջվող թվով կրկնօրինակներից:
28. Փաթեթի բոլոր փաստաթղթերը պետք է կնքված լինեն հայտատու կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ կողմից` «Իսկականի հետ ճիշտ է» գրառմամբ և ստորագրությամբ, իսկ անհատ ձեռնարկատիրոջ կնիք չունենալու դեպքում` «Իսկականի հետ ճիշտ է» գրառմամբ և ստորագրությամբ, ինչով հավաստվում է դրանց իսկությունը:
29. Սույն կարգի պահանջներին չհամապատասխանող փաթեթները, ինչպես նաև փաթեթներ ներկայացնելու ժամկետը լրանալուց հետո տրված փաթեթների ընդունումը մերժվում է: Մրցութային հանձնաժողովը փաթեթների ուսումնասիրության օրվան հաջորդող 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում մերժման մասին գրավոր տեղեկացնում է փաթեթ հանձնած կազմակերպությանը` նշելով մերժման հիմքերը:
30. Մրցույթի մասնակիցները մինչև փաթեթները ներկայացնելու վերջնական ժամկետի ավարտը կարող են փոխել կամ հետ վերցնել փաթեթները: Փաթեթի փոփոխությունը կատարվում է սույն կարգով` փաթեթի վրա ավելացնելով «Փոփոխում» բառը:
31. Փաթեթները բացվում են մրցույթի մասին հայտարարությամբ նախատեսված օրը և ժամին, մրցութային հանձնաժողովի հատուկ նիստում, որը նշանակվում է փաթեթների ընդունման վերջին օրվանից առնվազն 3 օր հետո: Մրցութային հանձնաժողովն անհրաժեշտության դեպքում կարող է կազմակերպությունից պահանջել փաթեթում ներկայացված փաստաթղթերից ցանկացածի բնօրինակը:
32. Կազմակերպությունների ղեկավարները կամ նրանց ներկայացուցիչները կարող են ներկա գտնվել իրենց կազմակերպության կողմից ներկայացված փաթեթների բացման մրցութային հանձնաժողովի նիստերին:
33. Ներկայացված փաթեթների փաստաթղթերում վրիպակների կամ բացթողումների հայտնաբերման դեպքում, մրցութային հանձնաժողովի որոշմամբ, մինչև տվյալ մրցույթի անցկացման օրը կազմակերպությանը տրամադրվում է ժամանակ` նշված վրիպակները կամ թերությունները մինչև մրցույթի անցկացման օրը վերացնելու համար:
34. Կազմակերպությունների փաթեթների ընդունումը դադարեցվում է մրցույթի անցկացման օրվանից 5 աշխատանքային օր առաջ: Մրցույթն անցկացվում է, եթե մրցույթին մաuնակցելու համար դիմել է նույնիuկ մեկ կազմակերպություն:
VI. ԱՎՏՈԲՈՒՍՆԵՐԻ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՁԵՎԸ ԵՎ ՉԱՓԱՆԻՇՆԵՐԸ
35. Մրցութային հանձնաժողովի յուրաքանչյուր անդամ մրցույթի ներկայացված ավտոբուuներին տված իր գնահատականները լրացնում է մրցութային թերթիկում (N 5 ձև):
36. Ավտոբուսների գնահատումը կատարվում է 10 բալանոց թվային համակարգով:
37. Գնահատումը կատարվում է հանձնաժողովի անդամի կողմից` ելնելով ավտոմեքենայի փաստացի վիճակից, և ամփոփվում միջին գնահատականով:
38. Մրցութային թերթիկում գրանցվում են`
1) 1-8-րդ uյունակներում` ավտոբուսի հերթական համարը և ավտոբուսը բնութագրող ընդհանուր տվյալները (մակնիշը, հաշվառման համարանիշը, դեղին հիմնագույնի համարանիշը, նույնացման (VIN) համարը, թողարկման տարեթիվը, նստատեղերի թիվը), ինչպես նաև ավտոբուսին ամրակցված վարորդի անունը, ազգանունը.
2) 9-13-րդ uյունակներում` ավտոբուսի տեխնիկական վիճակի (բանվորական արգելակի, կայանման (ձեռքի) արգելակի, ղեկային համակարգի, լուuաազդանշանային միջոցների և էլեկտրասարքավորումների, դռների փականների հուuալիության և ամրության) գնահատականը.