World Forum for Democracy 2015/Ժողովրդավարության համաշխարհային ֆորում 2015
Արդեն 4-րդ տարին է, ինչ Եվրախորհդի նախաձեռնությամբ, Ֆրանսիայի կառավարության աջակցությամբ Ստրասբուրգում անցկացվում է Ժողովրդավարության համաշխարհային ֆորում: Այն այս տարի անցկացվեց նոյեմբերի 18-20-ը և կրում էր «Ազատությունն ընդդեմ վերահսկման. ժողովրդավարական լուծումներ» խորագիրը: Ֆորումի նպատակն էր ամրապնդել ժողովրդավարական վերահսկողությունը, դիմագրավել մի շարք մարտահրավերներ, հաղթահարել վախը <<ահաբեկչության դարում>> և երաշխավորել մեդիայի ազատությունը անվտանգության համատեքստում: ֆորումը մեկտեղել էր որոշում կայացողներին, կարծիք ձևավորողներին, բիզնես ոլորտի, գիտության, մեդիայի և քաղաքացիական հասարակության ակտիվ ներկայացուցիչներին, նորարարներին, երիտասարդներին` ժողովրդավարական զարգացումների շուրջ քննարկումեր ծավալելու, ինչպես նաև միջազգային, տարածաշրջանային և տեղական մակարդակներում տարբեր մոտեցումներ մշակելու համար:Ֆորումին մասնակցում էին ավելի քան 1500 մասնակիցներ աշխարհի 100 երկրներից: Ֆորումի մասնակիցներից էր նաև «Գյումրու առաջընթաց» քաղաքացիական հասարակության զարգացման կենտրոն ՀԿ-ի անդամ, <<Երկխոսության լսարան>> ծրագրի համակարգող` Լիդա Պողոսյանը: Վերջինս, 57 երկրների 75 <<Երիտասարդ դեսպաններ>>-ից մեկն էր, ով ընտրվել էր Եվրոպայի խորհրդի Երիտասարդական բաժնի կողմից` երիտասարդների ակտիվ մասնակցությունն ապահովելու համար:
_____________________________________________
The fourth edition of the World Forum for Democracy “Freedom vs. Control: For a democratic response”, was held in Strasbourg from 18 to 20 November 2015. The event is organized by the Council of Europe with the support of the French Government, the Alsace Region and the City of Strasbourg. The objective of the Forum 2015 was to identify ways of reinforcing democratic oversight over the security responses, to address fear in “the age of terror” and to guarantee media freedom in a context of weakened security.
Leaders, opinion-makers, civil society activists, representatives of business, academia, media and professional groups debated key challenges for democracies worldwide and the approaches to be adopted at the international, national, regional and local levels in order to ensure the protection of freedom in democracy facing violence and extremism. The forum gathered more than 1500 participants from 100 countries. Lida Poghosyan, the member of ‘’Progress of Gyumri’’ Civil Society Development Centre NGO and also the coordinator of “Dialogue Auditorium” project, also participated in the Forum. She was among 75 “Youth Ambassadors” from 57 countries, selected by the Youth Department of the Council of Europe in order to ensure a strong youth dimension during the Forum.
11215065_929102520459488_7254045269489465508_n 12241681_929830327053374_3465580285532672952_n 12241693_929140113789062_8125445570337233072_n 12243147_929113610458379_9095979373713292629_n 12243268_929115147124892_7320055241845551834_n 12278732_929458617090545_1912326732210628912_n 12283019_983767888349765_1047718131_n 12319459_983767858349768_435810220_n 12319754_983768608349693_1508166318_n 12325167_983767865016434_1065196652_n 12325232_983768291683058_37328083_n 12325333_983768601683027_2130907289_n 12336389_983767825016438_1509435852_n 12336414_983767881683099_1970958621_n12346612_983768325016388_617898566_n 12346626_983767828349771_1614174096_n 12351881_983783648348189_1964541902_o 12355217_983768358349718_19181779_n