Գյումրիում մարտի 30-ին կայանալիք ավագանու արտահերթ ընտրություններին թեկնածուների առաջադրման վերջնաժամկետը լրացել է այսօր։ Գյումրու թիվ 31 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովը 9 քաղաքական ուժից հայտ է ստացել, 6-ը՝ կուսակցություն, 3-ը՝ կուսակցությունների դաշինք։ Դրանք են՝․
«Միացյալ Հայաստան» և «Հայրենիք» կուսակցությունները հանդես կգան «Մեր քաղաքը» դաշինքով, որի ցուցակը գլխավորում է ԱԺ պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը։
«Մայր Հայաստան» դաշինքի կազմում են «Ինտելեկտուալ Հայաստան» և «Իմ պայքար, իմ հարենիք» կուսակցությունները։ Ցուցակը գլխավորում է գործարար Կարեն Սիմոնյանը։
Իսկ «Հանրապետություն», «Հանուն Հանրապետության» եւ «Եվրոպական» կուսակցությունները հանդես կգան «Եվրադաշինք» անվամբ, որի ցուցակը գլխավորում է Ժուռնալիստների <<Ասպարեզ>> ակումբի խորհրդի նախագահ, լրագրող Լևոն Բարսեղյանը։
«Հայաստանի կոմունիստական» կուսակցության ցուցակը գլխավորում է Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը։
«Իմ հզոր համայնք» կուսակցության ցուցակի առաջին տեղում պրոդյուսեր Ռուբեն Մխիթարյանն է։
«Հայաստանի աշխատավորական–սոցիալիստական» կուսակցության առաջին համարը զբաղեցնում է երգիչ Արտյոմ Թումանյանը։
«Ապրելու երկիր» կուսակցության ցուցակը գլխավորում է Գյումրու նախկին ավագանու անդամ Կարեն Մալխասյանը։
«Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության ցուցակի առաջին տեղում գործարար Արտյոմ Ղարաղազարյանն է։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակը գլխավորում է Գյումրու քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սարիկ Մինասյանը։
Թիվ 31 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Ղազարյանը հայտնեց, որ առաջիկա 5 օրերին իրենք զբաղվելու են ներկայացված ցուցակների ստուգմամբ, որից հետո կսկսվի գրանցումը։
© progressgyumri.am Armenian News / Analyses: