Գյումրու Սեւ բերդ ամրոցում կայացավ ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 32-րդ նիստը:Նիստին մասնակցում էին ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ Պետդումայի պատգամավորները, ԵՏՀ ներկայացուցիչները, ՀՀ եւ ՌԴ դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները, Գյումրու քաղաքապետը: ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովն ասաց մեծ է Հայաստանի ունեցած ավանդը ԵՏՄ զարգացման և ամրապնդման գործում։
Ըստ նիստին մասնակից ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի, այս հանդիպումն անչափ կարեւոր է, քանի որ Հայաստանը բոլոր երկրների հետ չունի նման համագործակցություն:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ ՌԴ ռուսական բազայի առաջիկա ընդլայնմանը: Կա՞ն արդյոք անվտանգության երաշխիքներ: Վորոբյովը հարցի պատասխանը չուներ: Մարուքյանն ասաց, որտեղ զորք կա, այնտեղ խնդիր էլ կա, միջադեպ էլ:
Լրագրողները նաեւ չունեցան պատասխան ՌԴ-ի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու, դրա վտանգավորության եւ այլ հարցերի մասով: Սեղմ ու կարճ պատասխան ուներ ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 32-րդ նիստում ի թիվս այլ հարցերի քննարկվեց նաեւ մինչ 2025թ. եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունների, ինչպես նաեւ Լարսում նոր անցակետի կառուցման հնարավորությունը: